Uređenje dvorišta ili vikendice ne mora da bude skupo ni komplikovano. Važno je da prostor bude udoban, funkcionalan i jednostavan za održavanje.
Dobar raspored nameštaja, zaštita od sunca i prirodni elementi mogu mnogo da doprinesu.
Ovi predlozi ti mogu pomoći da napraviš kutak za odmor, druženje ili pripremu hrane. U nastavku su praktična rešenja koja se lako primenjuju.
Nameštaj koji stvara udobnost
Najbolje je birati garniture od materijala koji dobro podnose vlagu, sunce i promene temperature.
Aluminijumske ili plastične konstrukcije zahtevaju manje održavanja u poređenju sa drvetom, ali drvo može da traje dugo ako se redovno premazuje zaštitnim slojevima.

Jastuci i navlake treba da budu napravljeni od vodootpornih i UV-otpornih materijala. Umesto običnih stolica, možeš postaviti niske fotelje sa naslonima za ruke ili ležaljke koje omogućavaju duže sedenje.
Sto i stolice za terasu treba da budu dovoljno čvrste, a sam sto širok za obrok ili društvene igre. Modularni nameštaj može da se premesti ili prilagodi u zavisnosti od broja gostiju.
Palete su popularno rešenje jer su jeftine, lako se preuređuju i mogu da se kombinuju sa sunđerima i jastucima.
Važno je ostaviti dovoljno prostora između elemenata da bi se ljudi mogli kretati bez prepreka.
Prirodna hladovina i zaštita od sunca
U letnjim mesecima zaštita od sunca je obavezna. Ako u dvorištu ima drveća, ispod krošnje možeš postaviti garnituru za sedenje.
Ako prirodna hladovina ne postoji, koristi tende, suncobrane ili pergole. Tenda se lako razvlači i sklapa, a može se montirati na fasadu ili samostalnu konstrukciju.
Suncobrani su prenosivi i dobro rešenje za manje prostore. Pergola od drveta ili metala može da se koristi kao stalna konstrukcija, a na nju se mogu postaviti platna, bambusove roletne ili brzorastuće biljke puzavice poput vinove loze ili bršljana.
Cerade i platna koja se zatežu između stubova štite od sunca i kiše i lako se uklanjaju kad nisu potrebna. Kombinovanjem više izvora hlada (prirodnih i veštačkih), prostor se može koristiti i tokom najtoplijih sati dana.
Viseće mreže i ljuljaške za opuštanje
Viseća mreža može da se razvuče između dva stabla, stubova ili na ram specijalno napravljen za to.
Prilikom postavljanja treba obratiti pažnju na čvrstoću nosača. Ljuljaške sa ramom zauzimaju više prostora, ali se mogu postaviti bilo gde.

Postoje ljuljaške za jednu osobu, kao i varijante za dvoje ili više osoba. Ako želiš dodatnu stabilnost i udobnost, koristi jastuke ili mekane podloge.
Ljuljaške koje se kače za plafon ili gredu, kao što su tzv. „viseće stolice“, zauzimaju manje prostora i dobre su za čitanje ili odmor.
Pre kupovine treba proveriti nosivost konstrukcije i materijale, jer su modeli namenjeni za zatvorene prostore često slabiji.
Praktično je koristiti mreže i ljuljaške koje se mogu lako ukloniti ili sklopiti kada nisu u upotrebi.
Biljke koje unose život i boje
One stvaraju prirodnu barijeru, osvežavaju vazduh i ublažavaju visoke temperature.
U saksijama možeš zasaditi začinsko bilje kao što su bosiljak, ruzmarin i nana. One su korisne u kuhinji i daju prijatan miris prostoru.

Puzavice mogu da pokriju zidove, ograde ili pergole. Dobro rastu glicinija, bršljan i ruže puzavice.
Ako želiš boju i teksturu, koristi sezonsko cveće ili trajnice koje cvetaju više puta godišnje.
Lavanda je pogodna za sunčana mesta i ne traži mnogo vode. Za manja dvorišta, vertikalni vrtovi i zidne saksije omogućavaju gajenje biljaka bez zauzimanja poda.
Prilikom sadnje važno je voditi računa o položaju sunca, vrsti zemlje i učestalosti zalivanja.
Kutak za roštiljanje ili pripremu hrane
Roštilj može da bude ugrađen ili prenosiv. Ugrađeni roštilji od cigle ili kamena traju duže i stabilniji su, ali zahtevaju više prostora i planiranja.

Prenosive varijante su fleksibilnije, pogotovo ako često menjaš raspored. Radna površina pored roštilja olakšava pripremu, a korisno je imati i sudoperu ako postoji priključak za vodu.
Frižider za piće i osnovne namirnice čuva vreme i smanjuje potrebu za odlaskom u kuću. Stolovi i klupe od drveta ili metala otporni na vremenske uslove produžavaju upotrebljivost prostora.
Važno je da se vatra ili toplota ne nalaze preblizu sedišta i biljaka. Ako nemaš mesta za stalni kutak, koristi sklopive roštilje i kolica sa policama za prenos opreme.
Uživajte!
Praktična i jednostavna rešenja mogu brzo da poboljšaju svaki spoljni prostor. Dovoljno je da povežeš udoban nameštaj, zaštitu od vremenskih uslova i malo zelenila.
Viseće mreže i roštilj dodatno proširuju mogućnosti korišćenja prostora.
Uz malo planiranja, i najmanji kutak može da postane koristan i prijatan. Nije potrebno veliko ulaganje da bi boravak napolju bio bolji.