Ukoliko živite u kući i imate dvorište, sigurno bar ponekad maštate o tome kako bi bilo imati bazen u kom se možete rashladiti tokom letnjih meseci; napraviti okupljanje za prijatelje uz mogućnost brčkanja i pijuckanja hladnih koktela.
Iako je bazen u dvorištu san mnogih, on je ipak investicija koja zahteva finansijska izdvajanja, koja mogu biti poprilično velika, naravno, u zavisnosti od toga kakav i koliki bazen želite.
Sve kreće od izbora tipa bazena, a završava se redovnim održavanjem.
Greške u planiranju mogu takođe koštati i novca, ali i vremena i energije. Zato je od posebne važnosti da dobro istražite kako i odakle početi
Potrudili smo se da u ovom tekstu za vas sažmemo informacije o tome šta vas sve čeka, kako izgleda proces i pomognemo vam da izraćunate potrebne izdatke za svoj bazen iz snova.
Šta propisi kažu o izgradnji bazena u Srbiji

Bazeni kojima ljudi u Srbiji odlučuju da oplemene svoje dvorište većinom su montažno – demontažnog karaktera i za njih nisu potrebne dozvole za gradnju.
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, za vrtne bazene površine do 25 m² i dubine do 1,2 m nije potrebna građevinska dozvola.
Betonske bazene naša zakonska regulativa posmatra kao trajni objekat koji se ne može demontirati, pa je za njihovu izgradnju neophodno pribaviti odgovarajuće dozvole od nadležnih organa.
Za ovakve bazene dozvola se traži uglavnom uz dozvolu za zgradnju kuće ili drugog pratećeg objekta. Ako se pak odlučite da ovakav bazen gradite naknadno, potrebno je povesti računa o izgrađenosti parcele na kojoj gradite bazen.
Ovakve korake nemojte preduzimati samostalno, već se konsultujte sa arhitektom koji će vas najbolje uputiti u proceduru i pomoći da saznate koju je dokumentaciju neopodno pribaviti.
Tehnička dokumentacija

Čak i ako se opredelite za bazen montažno-demontažnog tipa ili manji vrtni bazen za koji nije potrebna građevinska dozvola, to vas svakako ne lišava potrebe da pribavite tehničku dokumentaciju koja može uključiti sledeće:
- Skicu ili plan bazena: Prikaz dimenzija, oblika i pozicije bazena na parceli.
- Uputstva proizvođača: Za montažno-demontažne bazene, od ključne je važnosti da se pridržavate uputstava proizvođača za pravilnu instalaciju i korišćenje.
- Specifikaciju materijala: Detaljan opis materijala koji će biti korišćeni za izgradnju ili montažu bazena.
- Garancije i sertifikati proizvođaća
- Uputstvo za montažu i demontažu objekta
Pored ovoga, kako biste osigurali da je sa vašim bazenom sve legalno i adekvatno i da ne biste trpeli konsekvence, preporuka je da se konsultujete sa lokalnim vlastima ili stručnjacima za građevinske propise.
Iako neobavezna, tehnička dokumentacija je potrebna u slučaju inspekcije, koja može zahtevati uvid u osnovne tehničke podatke.
Takođe, ukoliko imate precizan tehnički opis materijala, instalacija i sistema filtracije, popravka, ugradnja dodatne opreme i održavanje bazena mogu biti znatno brži i efikasniji.
Pribavljanje građevinske dozvole

Odlučili ste se za betonski bazen u svom dvorištu? U ovom odeljku donosimo detaljno šta vam je potrebno da biste dobili građevinsku dozvolu i koliko troškove možete očekivati.
Prvo vam je potrebna lokacijska dozvola, koja definiše urbanističke uslove za izgradnju na određenoj parceli. Zahtev za lokacijsku dozvolu podnosi se organu lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi parcela na kojoj se planira gradnja.
Nakon dobijanja lokacijske dozvole, potrebno je pripremiti tehničku dokumentaciju, odnosno izraditi glavni projekat koji obuhvata:
- Arhitektonski projekat
- Građevinski projekat
- Projekte instalacija (elektro, vodovod i kanalizacija)
- Projekat hidroizolacije
Kada ste sve ovo pripremili i dobili lokacijsku dozvolu, sledeći korak je Podnošenje zahteva za građevinsku dozvolu. Uz glavni projekat, potrebno je priložiti:
- Dokaz o pravu svojine na zemljištu
- Dokaz o uplati administrativnih taksi
- Saglasnosti javnih preduzeća (ukoliko je potrebno)
Troškovi pribavljanja građevinske dozvole
U zavisnosti od veličine i složenosti projekta, troškovi pribavljanja građevinske dozvole mogu varirati. Međutim, došli smo podataka da su okvirni troškovi (u evrima) sledeći:
- Biće vam potrebno od 800 do 1500 evra za izradu projekta za građevinsku dozvolu.
- Od 500 do 1000 evra moraćete da izdvojite za izradu izvođačkog projekta.
- Oko 70 evra odlazi na adminitrativne takse.
Ovo znači da bi vas samo troškovi pribavljanja građevinske dozvole za betonski bazen u svom dvorištu izašli od 1400 do 2600 evra.
Koraci u izgradnji betonskog bazena i njihovi troškovi
Izgradnja betonskog bazena može biti kompleksna i trajati od jednog do tri meseca, u zavisnosti od toga da li se oblaže keramikom ili PVC folijom.
Da bismo plastičnije prikazali korake u izgradnji bazena i njihove cene, uzećemo za primer bazen dimenzika 8x 4x 1.5m dubine, što je najčešći porodični bazen koji se gradi u Srbiji. Površina ovakvog bazena iznosi oko 32 m², a zapremina oko 38 m³.
-
Iskopavanje terena:
Troškovi početka izgradnje bazena iznose od 1500 do 3000 evra u zavisnosti od toga da li je, zbog pristupačnosti teren potrebno vršiti čak i ručno iskopavanje. U ovu prosečnu cenu iskopa ulaze i odnošenje zemlje i tamponiranje donjeg sloja tucanikom.
-
Izrada armiranobetonske konstrukcije:
Ovaj korak podrazumeva formiranje dna i zidova bazena od armiranog betona, a
troškovi su sledeći: cena betona C25/30 standardnih vrednosti kreće se između 25 i 35 evra po kubnom metru.
Dodavanjem armature i pratećih radova, cena se povećava na 45 do 60 evra po kubnom metru.
Ako uzmemo u obzir ove standardne dimenzije, troškovi ove faze iznose od 6000 do 9000 evra.
-
Hidroizolacija:
Ova faza izgradnje odnosi se na nanošenje sloja hidroizolacije kako bi se sprečilo propuštanje vode.
Cena hidroizolacije kreće se od 15 do 25 evra po kvadratnom metru, u zavisnosti od korišćenog materijala i složenosti posla. Ukupne cene se kreću od 3000 do 8000 evra.
-
Postavljanje završne obloge:
Postavljanje pločica, mozaika ili specijalnih folija može koštata od 40 do 120 evra po kvadratnom metru, u zavisnosti da li ste se odlučili za mozaik ili PVC foliju.
-
Instalacija opreme
Pretposlednji korak u izgradnji bazena podrazumeva ugradnju sistema za filtraciju, pumpi, osvetljenja i drugih dodataka.
Osnovni paket opreme sa montažom kreće se od 4.000 evra, u zavisnosti od proizvođača opreme. Dodatna oprema može povećati cenu izgradnje bazena i do 12.000 evra
-
Završni radovi
Ovde spada popločavanje okoline bazena, filteri, pumpe, rasveta, penjalice, a cene zavise od vaših želja, preferencija i materijala koje ste odabrali.
Svakako, i tu se može iznaći neki prosek, a on iznosi oko 1700 evra.
Stigli smo do konačne cifre
Kada sagledamo sve navedeno, izvlačimo zaključak da cena izgradnje betonskog bazena ove dimenzije koju smo uzeli za primer, može varirati negde od 14.300 do 31.500 evra.
To najviše zavisi od vaših zamisli i želja, a razliku prave prateća oprema i obloga koju odaberete.
I da ne zaboravimo manju, ali nikako zanemarljivu prosečnu cifru od oko 2000 evra za troškove pribavljanja građevinske dozvole o kojoj smo pisali ranije u ovom tekstu.
Stalni luksuz ili sezonska praktičnost: Tvoje dvorište, tvoja odluka
Kao što kuću ili stan uređujete po svom stilu, željama, navikama i načinu života, isto tako treba pristupiti i izboru bazena koji će krasiti vaše dvorište.
Pitanje je da li želite stalni luksuz ili brzinsko rashlađivanje svoje porodice i gostiju u letnjim mesecima.
Takođe, odluka zavisi i od prostora, dugoročnih planova i mogućnosti.
Betonski bazeni su za one koji žele sigurnost i trajnu vrednost, dok su montažni i vrtni bazeni idealni za brže i povoljnije ostvarenje užitka o kojem maštate.
Važno je da odlučite imate li strpljenja za radove i buku oko kuće, za čekanje, iščekivanje i nestrpljenje, ili biste pre pristali na manji luksuz i celo leto proveli brčkajući se u svom dvorištu.
Betonski bazeni traže daleko veća ulaganja, traže više prostora, ali pružaju doživljaj i užitak kakav je teško moguće postići sa manjim i jednostavnijim varijantama bazena.
Važno je da sagledate sve aspekte i odlučite se za najbolju varijantu za sebe i svoju porodicu.
Jedno je sigurno – bazen u dvorištu, kakav god da je, donosi novu dimenziju vašem životu i pruža užitak u sigurnosti i komforu vašeg doma.